Aktualności - Stary Sącz

Papież Franciszek: Liturgia jako szkoła modlitwy

11.01.2018
0 0 0 0
Stary Sącz

Ojciec Święty Franciszek mówił dziś o liturgii jako szkole modlitwy. Podczas audiencji w Watykanie Papież kontynuował cykl katechez poświęconych celebracji eucharystycznej.


Ojciec Św. Franciszek tłumaczył, jakie jest znaczenie hymnu „Chwała na wysokości Bogu”. Jego słowa – jak zaznaczył – to wdzięczność wypływająca ze spotkania ludzkiej nędzy z Boskim miłosierdziem.


Zawiera „jakieś otwarcie ziemi ku niebu, w odpowiedzi na pochylenie się nieba nad ziemią” – powiedział Franciszek.


Papież Franciszek omówił także kolektę, czyli modlitwę łączącą intencje zgromadzonych na Mszy św. Zwrócił uwagę, że po wezwaniu kapłana „Módlmy się” następuje chwila milczenia. Chodzi o to, by uświadomić sobie przebywanie w obecności Boga i wyłonić – każdy w swoim sercu – osobiste intencje.– Cisza nie polega tylko i wyłącznie na braku słów, raczej na przygotowaniu się do słuchania innych głosów – głosu naszego serca – a przede wszystkim głosu Ducha Świętego. W Liturgii natura świętego milczenia zależy od momentu, w którym to milczenie ma miejsce. Podczas aktu pokutnego i po zaproszeniu do modlitwy pomaga w skupieniu. Po odczytaniu lub po homilii jest to wezwanie do krótkiej medytacji nad tym, co się wysłuchało. Po Komunii Świętej ułatwia wewnętrzną modlitwę – modlitwę uwielbienia i prośby – zaznaczył Ojciec Święty.Papież pozdrowił także pielgrzymów zgromadzonych na audiencji. W kilku słowach zwrócił się także do Polaków.– Stojąc wciąż u początku roku zawierzanego Panu, prosimy, aby był czasem łaski, pokoju, nadziei dla nas, naszych rodzin i dla całego świata. Z serca błogosławię wam i waszym najbliższym – powiedział papież.Transmisję audiencji przeprowadziła TV Trwam. Jej fragmentu można było wysłuchać także na antenie Radia Maryja.


RIRM


Źródło: radiomaryja.pl, 10 stycznia 2018


Autor: mj